Jenom třídit nestačí

_____________________________________________

_________________________________________________

Exkurze Technické služby Vsetín

Je za námi první aktivita, která zahájila náš letošní projekt „Jen třídit nestačí“. Prostřednictvím tohoto projektu chceme posílit ohleduplné chování a jednání nové generace. Aktivitami chceme vzbudit v žácích zamyšlení nad současným konzumním stavem společnosti. Jak celá exkurze na děti zapůsobila, si můžete přečíst v reportáži Evy Vašutové z 8. B, tímto jí děkuji za velmi cennou zpětnou vazbu.

Jitka Bordovská

V úterý 22. října jsme navštívili třídicí linku ve Vsetíně, abychom zjistili, jak probíhá třídění odpadu a jak to všechno funguje.

Procházeli jsme velikým areálem, kde bylo plno odpadu. Nejdříve nám paní, která nás logistickým centrem provázela, ukázala směsný odpad, jež se vyváží na skládku do Přerova. Velmi často si lidé myslí, že do třídicí linky se dostanou již roztříděné věci z barevných kontejnerů. Ve skutečnosti se však na lince musí ještě třídit, protože lidé házejí do kontejnerů nesprávné věci. Většinou buď z důvodu neznalosti, nebo lenosti. Poté jsme šli do haly, kde se třídí papíry a plasty. Vše se třídí ručně – po pásu jedou plasty a kolem něj stojí lidé a rozdělují je na různé barvy.

Dozvěděli jsme se spoustu nových informací. Třeba to, že komunální odpad se dá zužitkovat jako palivo, nebo stavební materiál. Překvapilo nás, že likvidace jedné 750 kg kostky plastových lahví stojí 1200 Kč, a to proto, že Čína, jež byla největším odběratelem plastového odpadu (ze kterého vyráběla syntetické látky, např. na hračky, mikiny apod.), jej přestala objednávat. Nevyužitý plastový odpad teď trápí mnoho států. Proto je jeho likvidace tak finančně náročná.

Myslím, že po tomto zážitku a po množství odpadu, které jsme viděli, se všichni budeme snažit chovat šetrněji k přírodě. Budeme odpad třídit co nejlépe a budeme se jej snažit produkovat co nejméně.

Eva Vašutová, 8. B

_________________________________________________

Výstava na stromech

Výstava na stromech je celorepublikový výstavový happening, který se koná během Týdne důstojné práce a upozorňuje na ožehavá témata naší každodenní spotřeby. Každý rok se zaměření happeningu mění. V roce 2015 byla hlavním tématem káva s výstavou Plné ruce práce (48 parků), v roce 2016 koželužny a výroba obuvi s výstavou Poznej své boty (70 parků), v roce 2017 pěstování banánů s výstavou Příběh banánu (71 parků). V týdnu od 6. do 13. října 2018 proběhl čtvrtý ročník se zaměřením na podmínky výroby bot v továrnách a sweatshopech indické Agry Naše boty. Letos v říjnu se konal další ročník a tentokrát výstava byla k vidění i u nás v Horní Bečvě. Žáci naší školy i občané Horní Bečvy tak mohli nahlédnout do zákulisí pěstování kakaa v Pobřeží slonoviny.

Fotogalerie: Výstava na stromech