___________________________________________________________________________

Projektový den s Lískou

V úterý 6.10. k nám do školy přijeli kvalifikovaní lektoři z vsetínské neziskové organizace Líska, která zabezpečuje vzdělávání a osvětu environmentálního vzdělávání v našem regionu. Žáci druhého stupně zažili projektový den s názvem Voda v každé kapce. Šesťáci zjistili, jaké příčiny a důsledky může mít znečištění vody v přírodě, sedmáci zhlédli film Cestou suchých potoků a společně se zamýšleli nad tím, co je klíčové pro zadržení vody v krajině. Osmáci se dozvěděli, co je to vodní stopa neboli virtuální voda, a byli velmi překvapeni, kolik vody je potřeba na výrobu obyčejného bavlněného trička. Prvostupňoví z obou družin si zas prožili pohodové tvořivé odpoledne v duchu tradičních regionálních řemesel a něco nového se i z oblasti ochrany přírody přiučili.

___________________________________________________________________________

Výstava na stromech 2020

Podobně jako v loňském roce se na stromech před základní školou objevila Výstava na stromech. Tématem letošní výstavy je budoucnost práce a pracovní podmínky vzhledem k robotizaci a automatizaci.

Výstava na stromech, která se koná při příležitosti Týdne důstojné práce, se pořádá již po šesté. Vůbec poprvé se ovšem letos akce zaměřuje tematicky na situaci v České republice, potažmo v západním světě. V minulosti se totiž výstava věnovala třeba pracovním podmínkám při pěstování kakaa v Côte d’Ivoire nebo podmínkám při výrobě bot v továrnách a sweatshopech v indické Agře.

 

____________________________________________________

Vermikompostéry v naší škole

Ráda bych Vám představila další aktivitu, kterou v rámci našeho letošního projektu „Jen třídit nestačí“ ve škole realizujeme. Do školy jsme pořídili dva vermikompostéry, které jsme umístili do 3. a 7.A třídy. Děti tak zjistily, proč je důležité třídit bioodpad, a jaký užitek nám následně může přinést. Na prvním stupni proběhl projektový den, třeťáci svým spolužákům vysvětlili, k čemu vermikompostér slouží. Sedmáci chystají výuková videa. Význam vermikompostování krásně vystihl Martin Mikuda ze 7. A ve své slohové práci, kterou máte možnost si níže přečíst.

Jitka Bordovská

 

Na začátku školního roku se v naší třídě objevila netradiční židlička, která mi připomínala retro taburet z babiččina obývacího pokoje. Brzy jsem však pochopil, že plastová bedýnka na čtyřech nohách slouží jako „odpadkový koš“ a zároveň „domek pro žížaly“.

Ve škole jsem se tak poprvé setkal s možností využití ovocných slupek, ohryzků a dalšího tzv. bioodpadu, jehož likvidace je nesnadná. Biokoš, který nese odborné označení vermikompostér, je malý zázrak, který dokáže využít zbytky z našich ovocných svačin za účelem nakrmení žížal, které nám vytvoří tzv. žížalí čaj a kvalitní kompost.

Obsluha vermikompostéru není náročná. Pro jeho založení nám postačí pár roliček od toaletního papíru, nebo můžeme použít plato od vajec, které natrháme na kousky a vyskládáme na dno vermikompostéru. Na papírový podklad nasypeme žížaly se speciální hlínou. Nejvhodnější žížaly jsou kalifornské, jelikož jsou velmi žravé a rychle se množí. Žížaly udržujeme ve vlhkém prostředí a pravidelně vhodně dokrmujeme. Kompostovat můžeme dokonce i kávový lógr a pytlíky od čaje.

Pokud správně třídíme a nezanášíme kompostér nevhodným odpadem, jako je živočišný odpad – olej, sádlo, mléčné výrobky, zbytky masa, dočkáme se za cca půl roku odměny v podobě tzv. „žížalího čaje“. Tento produkt nám poslouží jako vynikající hnojivo pro kytky, bylinky a zeleninu. Kromě velmi silného hnojiva, které musíme vždy ředit vodou, získáme velmi výživný substrát pro pěstování rostlin. Vermikompostér je malý zázrak, který dokáže proměnit odpad ve výživu. Jelikož nezapáchá, můžeme jej umístit přímo v kuchyni, kde se shlukuje nejvíc zbytků z celé domácnosti. Prostřednictvím vlastního kompostování si můžeme vypěstovat velmi cennou zeleninu v bio kvalitě.

Martin Mikuda, 7.A

____________________________________________________

Vánoční jarmark

7. prosince jsme společně rozsvítili vánoční stromeček v centru obce. Škola k této příležitosti ve vstupním vestibulu uspořádala vánoční jarmark. Tento rok však bylo něco jinak. Všechny výrobky byly vytvořeny z materiálu, který už byl nějakým způsobem jednou použit. Mottem letošního jarmarku totiž bylo: „Nejlepší odpad je žádný!“ a „Děti daly odpadu druhou šanci.“  Chtěli jsme tak upozornit na enormní množství odpadu, které vzniká. Třídit už opravdu nestačí (tak zní také název našeho letošního školního projektu), v Technických službách Vsetín jsme se při podzimní exkurzi přesvědčili, že o výkup plastu už je minimální zájem a jeho likvidace je finančně velmi náročná. Společně s dětmi jsme se rozhodli alespoň částečně minimalizovat odpad školy. Už od října jsme shromažďovali použité plechovky z jídelny, z domovů. Do školy děti i paní učitelky nosily nepotřebné látky a záclony, ze kterých jsme našili látkové pytlíky. Doufám, že i Vám je myšlenka „netvořit zbytečný odpad“ blízká a s mnohými z Vás se potkám u regálu s pečivem, kde tyto látkové pytlíky od dětí použijeme. Pokud jste zaváhali, přijďte si pro ně do školy, ještě nám nějaké zbyly.

Děti tvořily v rámci hodin výtvarné výchovy a pracovních činností, zorganizovali jsme také tři odpolední workshopy, kde jsme udělali kus práce. Děkuji všem dětem, které se workshopů ve svém volném čase zúčastnily, a taky těm, které přišly v sobotu prodávat a prezentovat tak svoji třídu do stánku, děkuji všem dospělým, kteří přiložili ruku k dílu, vedení školy za podporu. Ale největší dík patří naší skvělé výtvarnici Kamile Maliňákové, která před jarmarkem strávila ve škole nejeden večer a dotáhla tak vše k úplné dokonalosti. Jaké originální dárky a výrobky vznikly, můžete posoudit v naší fotoreportáži.

V prostorách družiny jsme s deváťáky a paní zástupkyní Andreou Hanasovou vytvořili provizorní Férovou kavárnu, v nabídce byla káva, čaj a kakao. Proč férovou? Všechny produkty, které jsme nabízeli, měly ochrannou známku FAIRTRADE, mléko na kakao bylo z biofarmy.  Značka fairtrade (spravedlivý obchod) dává možnost lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Za svou kávu, kakao nebo banány dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti můžou chodit do školy. Možná Vás napadne, že tyto problémy jsou od nás daleko a nás tíží jiné. Já si však myslím, že skrze příběhy těchto lidí se naše děti učí kriticky a empaticky myslet, naučí se pomáhat potřebným. Nutno podotknout, že část výdělku ze školního jarmarku putuje do Indie, naší adoptivní dceři Glorii Sabo.

V závěru chci ještě jednou poděkovat všem, kteří se jakkoli na organizaci školního jarmarku podíleli. Věřím, že nás všechny hřál dobrý pocit ze smysluplně odvedené práce.

Jitka Bordovská

FOTO ZDE

_________________________________________________

Exkurze Technické služby Vsetín

Je za námi první aktivita, která zahájila náš letošní projekt „Jen třídit nestačí“. Prostřednictvím tohoto projektu chceme posílit ohleduplné chování a jednání nové generace. Aktivitami chceme vzbudit v žácích zamyšlení nad současným konzumním stavem společnosti. Jak celá exkurze na děti zapůsobila, si můžete přečíst v reportáži Evy Vašutové z 8. B, tímto jí děkuji za velmi cennou zpětnou vazbu.

                                                     Jitka Bordovská

V úterý 22. října jsme navštívili třídicí linku ve Vsetíně, abychom zjistili, jak probíhá třídění odpadu a jak to všechno funguje.

Procházeli jsme velikým areálem, kde bylo plno odpadu. Nejdříve nám paní, která nás logistickým centrem provázela, ukázala směsný odpad, jež se vyváží na skládku do Přerova. Velmi často si lidé myslí, že do třídicí linky se dostanou již roztříděné věci z barevných kontejnerů. Ve skutečnosti se však na lince musí ještě třídit, protože lidé házejí do kontejnerů nesprávné věci. Většinou buď z důvodu neznalosti, nebo lenosti. Poté jsme šli do haly, kde se třídí papíry a plasty. Vše se třídí ručně – po pásu jedou plasty a kolem něj stojí lidé a rozdělují je na různé barvy.

Dozvěděli jsme se spoustu nových informací. Třeba to, že komunální odpad se dá zužitkovat jako palivo, nebo stavební materiál. Překvapilo nás, že likvidace jedné 750 kg kostky plastových lahví stojí 1200 Kč, a to proto, že Čína, jež byla největším odběratelem plastového odpadu (ze kterého vyráběla syntetické látky, např. na hračky, mikiny apod.), jej přestala objednávat. Nevyužitý plastový odpad teď trápí mnoho států. Proto je jeho likvidace tak finančně náročná.

Myslím, že po tomto zážitku a po množství odpadu, které jsme viděli, se všichni budeme snažit chovat šetrněji k přírodě. Budeme odpad třídit co nejlépe a budeme se jej snažit produkovat co nejméně.

                                                    Eva Vašutová, 8. B

FOTO ZDE

_________________________________________________

Výstava na stromech

Výstava na stromech je celorepublikový výstavový happening, který se koná během Týdne důstojné práce a upozorňuje na ožehavá témata naší každodenní spotřeby. Každý rok se zaměření happeningu mění. V roce 2015 byla hlavním tématem káva s výstavou Plné ruce práce (48 parků), v roce 2016 koželužny a výroba obuvi s výstavou Poznej své boty (70 parků), v roce 2017 pěstování banánů s výstavou Příběh banánu (71 parků). V týdnu od 6. do 13. října 2018 proběhl čtvrtý ročník se zaměřením na podmínky výroby bot v továrnách a sweatshopech indické Agry Naše boty. Letos v říjnu se konal další ročník a tentokrát výstava byla k vidění i u nás v Horní Bečvě. Žáci naší školy i občané Horní Bečvy tak mohli nahlédnout do zákulisí pěstování kakaa v Pobřeží slonoviny.

Fotogalerie: Výstava na stromech

Tato fotogalerie je prázdná.